Artykuł sponsorowany

Jak przebiega proces produkcji brykietu drzewnego?

Jak przebiega proces produkcji brykietu drzewnego?

Brykiet drzewny to paliwo stałe, które zdobywa coraz większą popularność wśród osób poszukujących ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań grzewczych. Jest to produkt powstały z odpadów drzewnych, takich jak trociny, wióry czy kora, które są poddawane procesowi kompresji. W efekcie otrzymujemy zwarte bryły o wysokiej wartości opałowej i niewielkiej zawartości wilgoci.

Jakie surowce wykorzystuje się do produkcji brykietu drzewnego?

Na początek warto zwrócić uwagę na surowce, które są niezbędne do wytworzenia brykietu drzewnego. Producent brykietu drzewnego wykorzystuje przede wszystkim odpady drzewne pochodzące z tartaków, przemysłu meblarskiego czy leśnictwa. Są to między innymi trociny, wióry, kora czy gałęzie. Ważne jest, aby surowce były odpowiedniej jakości – nie mogą zawierać zbyt dużo wilgoci ani zanieczyszczeń, takich jak piasek czy kamienie. W przypadku niektórych rodzajów brykietu drzewnego, stosuje się również dodatki w postaci skrobi czy ligniny, które pełnią funkcję spoiwa.

Przed rozpoczęciem właściwego procesu produkcji brykietu drzewnego, konieczne jest odpowiednie przygotowanie surowców. W pierwszej kolejności odpady drzewne są sortowane i oczyszczane z zanieczyszczeń oraz nadmiaru wilgoci. Następnie przechodzą one przez etap rozdrabniania, dzięki któremu uzyskuje się jednorodną masę o odpowiedniej granulacji. W zależności od rodzaju brykietu drzewnego, może być ona drobniejsza lub grubszą.

Jak przebiega proces kompresji surowców?

Kluczowym etapem w produkcji brykietu drzewnego jest kompresja surowców. Odbywa się ona w specjalnych maszynach zwanych brykieciarkami. Istnieje kilka typów brykieciarek, różniących się między innymi sposobem kompresji oraz wydajnością. Najpopularniejsze są jednak brykieciarki ślimakowe oraz tłokowe. Proces kompresji polega na silnym ugniataniu i ściskaniu surowców pod wysokim ciśnieniem, co prowadzi do wytworzenia ciepła i uwolnienia naturalnych substancji spajających, takich jak lignina. W efekcie powstają zwarte bryły o regularnych kształtach, takich jak cylindry, kostki czy bryły sześciokątne.

Po procesie kompresji, brykiet drzewny jest jeszcze wilgotny i musi zostać poddany etapowi suszenia. Suszenie odbywa się w specjalnych suszarniach, w których temperatura wynosi od 60 do 120 stopni Celsjusza. Czas suszenia zależy od rodzaju brykietu drzewnego oraz zawartości wilgoci w surowcach – może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Po osiągnięciu odpowiedniej wilgotności, na poziomie około 8%, brykiet drzewny jest gotowy do opakowania i dystrybucji.

Jak przebiega proces pakowania i dystrybucji brykietu drzewnego?

Ostatnim etapem produkcji brykietu drzewnego jest jego pakowanie oraz dystrybucja. Brykiet pakowany jest najczęściej w worki foliowe lub papierowe, które są odpowiednio uszczelnione, aby chronić produkt przed wilgocią i zanieczyszczeniami. W przypadku większych ilości, stosuje się również palety oraz folię stretch. Dystrybucja brykietu drzewnego odbywa się za pośrednictwem hurtowni, składów opałowych oraz punktów sprzedaży detalicznej. Warto zwrócić uwagę na to, że brykiet drzewny jest paliwem łatwo dostępnym i coraz częściej wybieranym przez polskich konsumentów ze względu na jego ekologiczne i ekonomiczne walory.